Zastanawiasz się, jakie słodycze nie tuczą? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę

Słodycze to nieodłączna część życia większości z nas. Towarzyszą nam podczas ważnych okazji oraz wtedy, kiedy po prostu mamy ochotę się nimi rozkoszować. Często jednak obawiamy się, że mogą one prowadzić do tycia. Aby się przed tym uchronić, warto wiedzieć, jakie słodycze nie tuczą. Poniżej pokażemy Ci zatem, na co powinieneś zwracać uwagę przy wyborze łakoci.

Dlaczego słodycze powodują wzrost wagi?

Zastanawiasz się, dlaczego słodycze powodują wzrost wagi? Z pewnością wynika to z ich składu, który obfituje w cukier i tłuszcz. Są to główne czynniki odpowiedzialne za tycie.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest też duża kaloryczność, która również może powodować przybieranie na wadze. Słodycze bardzo często traktowane są jak przekąska. To może prowadzić do spożycia większej ilości kalorii, niż wynika to z Twojego zapotrzebowania.

W ten sposób rośnie także Twój apetyt. Wynika to z gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi. W ciągu dnia, w zależności od spożywanych przez Ciebie pokarmów, rośnie ono i maleje. Kiedy jednak ten wzrost jest zbyt szybki, to zamiast być sytym, odczuwasz, że Twój apetyt jeszcze bardziej się wzmaga. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie słodkości spożywać i w jaki sposób to robić, aby tego uniknąć.

Zbyt wysoki poziom glukozy, którego organizm nie jest w stanie zużyć, przyczynia się także do odkładania tkanki tłuszczowej. Jak wiadomo, cukier prosty jest źródłem energii. Niestety, jeśli jego dawka jest zbyt duża, organizm nie nadąża z jego przetwarzaniem. Wówczas powstaje glikogen, który również w pewnym momencie może osiągnąć poziom maksymalny. Właśnie wtedy nadmiar glukozy zaczyna być odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.

Jak więc widzisz, wcale nie trzeba dużo jeść, aby przytyć. Tak samo obfite jedzenie nie zawsze będzie powodowało wzrost wagi. Trzeba tylko wiedzieć, po jakie produkty sięgać.

Jakie słodycze nie tuczą?

Konieczność całkowitego wyeliminowania słodyczy z diety to mit. Jedzenie ma być przecież przyjemnością, dlatego nie warto rezygnować z rzeczy, które sprawiają Ci radość. Ważne jest tylko, aby robić to z głową. Jeśli odpowiednio dobierzesz produkty, to śmiało możesz pozwolić sobie na taki drobny grzeszek. W tym celu warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie słodycze nie tuczą? Czy w ogóle można takie znaleźć? Naprawdę istnieją słodkości, których spożycie nie zrujnuje sylwetki? Otóż na szczęście tak!

Przede wszystkim dobieraj produkty rozsądnie, analizując ich skład. W tym wypadku najlepsze będą oczywiście domowe wypieki. Nie oszukujmy się jednak – nie każdy ma czas i chęci na to, aby piec. Czasami będziesz miał też po prostu ochotę na coś innego, a wtedy z pomocą przyjdą Ci słodycze dostępne na sklepowych półkach. W końcu zakazany owoc smakuje najlepiej. Jest to całkiem normalne, dlatego nie myśl, że jesteś wyjątkiem. Co wówczas zrobić?

Oczywiście nie należy się hamować. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny produkt, sprawdź kilka kwestii. To właśnie one będą decydować o tym, w jakim stopniu dana słodkość przyczyni się do wzrostu wagi.

Na początek należy zaznaczyć, że ważna jest ilość cukru. Jak już wspominaliśmy, to właśnie gwałtowny wzrost glukozy wzmaga apetyt i powoduje tycie. Warto więc sięgać po łakocie, w których jego ilość jest znacznie mniejsza lub nie ma go wcale. W naszym sklepie znajdziesz np. słodycze bez cukru, w których zastąpiony został on zdrowszymi zamiennikami. Jednocześnie zwracaj też uwagę na liczbę kalorii w 100g i celuj raczej w produkty niskokaloryczne.

Jak uniknąć tycia po spożyciu słodyczy?

Chcesz uniknąć tycia po spożyciu słodyczy? Koniecznie zmień więc swoje dotychczasowe nawyki i zacznij po nie sięgać w odpowiedni sposób. Udowodniono bowiem, że duży wpływ na wzrost wagi mają nie tylko same posiłki, ale również to, kiedy je konsumujesz oraz jak to robisz. Jak więc powinno to wyglądać?

Przede wszystkim należy jeść tak, aby nie doprowadzić do poposiłkowej hiperglikemii. O czym mowa?

Jest to nic innego jak stężenie glukozy we krwi, które przekracza górną granicę normy. Pamiętaj, że słodycze nie powinny zastępować Ci posiłku i być traktowane jako przekąska. Zdecydowanie lepiej jest, kiedy stanowią jego część. Traktuj je np. jako deser tuż po spożyciu obiadu – najlepiej takiego odpowiednio zbilansowanego. Oczywiście nie jedz też słodkości w nieskończoność. Są to produkty, które w nadmiarze szkodzą nie tylko Twojej wadze, ale również zdrowiu. Tutaj należy odwołać się do wspomnianego, zdrowego rozsądku. Jeśli jednak już zdarzy Ci się przeholować, pij więcej wody. Wówczas poczujesz się najedzony, a Twój organizm będzie miał więcej czasu na strawienie cukrów. Słodycze możesz też bezpiecznie zjeść zaraz po treningu. Wtedy poziom glukozy również wzrośnie, lecz zapewne będzie to w granicach normy.

Jak widzisz, w bezpiecznym spożywaniu słodyczy nie należy zastanawiać się jedynie nad tym, jakie z nich nie tuczą. Duże znaczenie mają bowiem również Twoje codzienne nawyki. Zmiany zacznij więc właśnie od nich, a szybko zauważysz rezultaty. Naucz się też analizować składy i wybierać bezpieczniejszą alternatywę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl