Jak zrobić piniatę? Proste sposoby na zjawiskową dekorację

Gwarantuje świetną zabawę, zapewnia mnóstwo emocji i zaskakuje fantazyjną niespodzianką – piniata coraz częściej pojawia się na rozmaitych przyjęciach. Ta atrakcja doskonale sprawdza się jako urozmaicenie imprez, zarówno tych dla dzieci, jak i tych dla dorosłych. Co ciekawe, jej samodzielne przygotowanie jest stosunkowo proste i tanie. Jak zrobić piniatę, która stanie się idealną atrakcją przyjęcia? Poznaj proste sposoby na zjawiskowe dekoracje, które z pewnością zachwycą zarówno małych, jak i dużych uczestników imprezy!

 

Krótko o piniacie – czym właściwie jest?

 

Zanim przyjrzymy się temu, jak zrobić piniatę, warto krótko wyjaśnić, czym ona właściwie jest. Piniata wywodzi się z krajów latynoskich. Jest zwyczajem osadzonym w tradycji bożonarodzeniowej. To zabawa, podczas której osoba z zasłoniętymi oczami próbuje strącić specjalnie przygotowaną dekorację o kształcie kuli, osiołka lub gwiazdy. Ozdoba ta zwykle wypełniona jest słodkościami. Po strąceniu uczestnicy imprezy starają się zebrać ich jak najwięcej. 

 

Choć piniata wywodzi się z tradycji bożonarodzeniowej, to w ostatnim czasie stała się bardzo lubianym elementem przyjęć urodzinowych. Zabawa ta rozkochała w sobie przede wszystkim dzieci, które czerpią z niej naprawdę dużo radości. Sprawdźmy, jak zrobić piniatę, która doskonale urozmaici imprezę i sprawi jej uczestnikom prawdziwą frajdę. 

 

Jaki kształt powinna mieć piniata?

 

Jak już wspomnieliśmy, w tradycyjnych zabawach najczęściej spotyka się osiołki, gwiazdy i kule. Warto jednak zaznaczyć, że możesz zrobić piniatę w zasadzie w dowolnym kształcie. Poza wymienionymi wyżej formami dużą popularnością cieszą się także serca i cyfry – zwykle związane z liczbą lat jubilata. Zachwyt najmłodszych z pewnością wzbudzą też modne lamy i jednorożce. Możesz zdecydować się także na dekoracje w kształcie postaci z bajek, rakiet, dinozaurów, owoców czy zwierzątek – w tej kwestii ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. 

 

Jak zrobić piniatę? Dwa sprawdzone sposoby

 

Wbrew pozorom własnoręczne zrobienie piniaty wcale nie jest trudne. Co więcej, pamiętaj, że w całej zabawie nie chodzi o to, by dekoracja wyglądała perfekcyjnie – jej żywot i tak szybko się skończy. Do wykonania ozdoby nie są zatem konieczne zdolności manualne. Przy odrobinie dobrych chęci i cierpliwości niemal każdy poradzi sobie z tym wyzwaniem. Przyjrzyjmy się temu, jak zrobić piniatę za pomocą dwóch sprawdzonych i stosunkowo prostych sposobów. 

 

1. Jak zrobić piniatę z balona i bibuły?

 

W zrobieniu prostej piniaty w kształcie kuli pomoże Ci balon i bibuła. Do wykonania dekoracji potrzebne będą następujące akcesoria: 

 

– balon, najlepiej taki o dużym rozmiarze, 

 

– stare gazety, np. niepotrzebne gazetki promocyjne z marketów,

 

– popularny klej typu Wikol, 

 

– pędzel malarski w małym rozmiarze,

 

– klasyczny klej biurowy, 

 

– kolorowa bibuła, 

 

– sznurek.

 

Piniata z balona i bibuły krok po kroku 

 

Jak zrobić piniatę z balona i bibuły krok po kroku? Nadmuchaj przygotowany balon. Następnie za pomocą pędzla malarskiego nanieś cienką warstwę kleju (Wikol) na kawałki gazet. Przyklejaj kolejne fragmenty papieru do balona, zostawiając przy tym niewielki otwór przy jego nasadzie – będzie Ci on potrzebny do wypełnienia piniaty. Ile warstw gazet nakleić na balon? Jeśli szykujesz atrakcję dla mniejszych dzieci, wystarczą Ci dwie warstwy. W przypadku nieco starszych pociech możesz wykorzystać cztery. Jeżeli nałożysz ich więcej, dekoracja może okazać się trudna do rozbicia. 

 

Balon oklejony gazetami to baza, która posłuży Ci do zrobienia piniaty. Całość powinna być dosyć sztywna, dlatego pozostaw ją na 12 godzin do wyschnięcia. Po upływie tego czasu ostrożnie przetnij balon i delikatnie usuń go z wnętrza przyszłej piniaty. Tak uzyskaną skorupę pozostaw na kolejne 12 godzin.

 

Czas przystąpić do dekoracji piniaty. Jak zrobić efektowne zdobienia? Na dole skorupy możesz umieścić kilka luźno zwisających, kolorowych ogonów z bibuły. Następnie przygotuj sobie trochę szersze pasy bibuły i ponacinaj je na całej długości – tak, by stworzyły zwiewny łańcuch. Przygotowane w ten sposób paski przyklej klejem biurowym dookoła skorupy – najlepiej, by były w różnych kolorach i wzajemnie na siebie nachodziły.

 

W górnej części skorupy delikatnie zrób otwory na sznurek i przewlecz jego przygotowany fragment. Twoja piniata zrobiona! Jeśli chcesz, możesz ją jeszcze dodatkowo ozdobić. Po tym pozostanie Ci już tylko jej wypełnienie. 

 

2. Piniata z kartonu – jak ją zrobić?

 

Do zrobienia piniaty możesz wykorzystać też zwykły karton. Przy odrobinie wyobraźni pozwoli Ci on stworzyć naprawdę fantazyjne kształty. W tej metodzie przydadzą Ci się następujące akcesoria: 

 

– zwykły karton lub tektura, 

 

– kolorowa bibuła, 

 

– dobry klej,

 

– taśma klejąca, najlepiej malarska,

 

– narzędzia, np. nożyczki, nożyk do wycinania czy linijka, 

 

– dodatkowe ozdoby, np. brokat czy wstążki.

 

Jak zrobić piniatę z kartonu krok po kroku?

 

Zrobienie piniaty z kartonu jest bardzo proste. Narysuj na tekturze wybrany kształt, np. kształt lamy czy głowy jednorożca. Zrób to ponownie na drugim kawałku kartonu – to konieczne, ponieważ będziesz potrzebować przodu oraz tyłu piniaty. Wytnij przygotowane kształty nożyczkami lub nożykiem. 

 

Jak zrobić piniatę, by sprawnie połączyć jej przednią i tylną część? Możesz wykorzystać do tego wycięte pasy z tektury – w takim przypadku całą, trójwymiarową konstrukcję skleisz za pomocą taśmy klejącej. Pamiętaj jednak, by nie sklejać piniaty zbyt solidnie, ponieważ będzie ona trudna do rozbicia. 

 

Po przygotowaniu podstawowego kształtu piniata jest prawie zrobiona. Pozostaje Ci jej dekoracja, ewentualny montaż sznurka i wycięcie otworu, przez który włożysz do niej wypełnienie. Kartonowy kształt w prosty sposób ozdobisz bibułą i wstążkami – możesz zrobić to tak, jak w przypadku opisanej wyżej piniaty z balona.

 

Czym wypełnić piniatę? 

 

Skoro wiesz już, jak zrobić piniatę, to pozostaje pytanie, czym ją wypełnić? W roli wypełnienia doskonale sprawdzą się rozmaite słodkości – np. cukierki, gumy do żucia, żelki, czekoladki, batoniki czy jajka niespodzianki. Jeśli zawartość rozbitej piniaty ma znaleźć się na podłodze, wybierz słodkości zabezpieczone folią lub papierkiem. Do wnętrza swojej dekoracji możesz włożyć też kolorowe konfetti, skrawki barwnej bibuły i drobne przedmioty, np. długopisy, breloczki czy maskotki. 

 

Nie zapomnij o pałce!

 

Podczas robienia piniaty nie zapomnij o tym, że do jej zbicia będzie potrzebny kij lub pałka. Warto, by był on równie atrakcyjny, jak sama piniata. Przygotowanie takiego narzędzia nie powinno okazać się problemem – w prosty sposób zrobisz je, np. oklejając kolorową bibułą kij od szczotki. 

 

Jak widzisz, własnoręczne zrobienie piniaty jest naprawdę proste. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci stworzyć fantazyjną ozdobę, która idealnie urozmaici przyjęcie. Jeśli przymierzasz się do przygotowania piniaty, zapraszamy do naszej hurtowni. Znajdziesz w niej mnóstwo pysznych słodkości, które doskonale sprawdzą się jako wypełnienie Twojej dekoracji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl