Cukrzyca jest obecnie jednym z najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych. Objawia się ona przede wszystkim podwyższonym poziomem glukozy we krwi – wymusza to systematyczne kontrolowanie poziomu cukru. W związku z tym, słysząc diagnozę, wiele osób obawia się, że będzie musiało zrezygnować ze spożywania swoich ulubionych dań i przekąsek. Jak to jednak jest w rzeczywistości? Pokażemy to na przykładzie słodkości, odpowiadając na pytanie o to, jakie słodycze może jeść cukrzyk. Czy w przypadku diabetyków całkowicie powinno się je wykluczyć? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Na czym polega dieta cukrzyka?
Rozwojowi cukrzycy sprzyja zła dieta i brak aktywności fizycznej. W związku z tym diabetycy powinni zwracać szczególną uwagę na to, co spożywają. Wskazane jest sięganie po produkty o niskim indeksie glikemicznym. W ten sposób zapobiega się występowaniu gwałtownych skoków glukozy i insuliny we krwi, utrzymując prawidłową glikemię, czyli stężenie glukozy we krwi.
Osoba chorująca na cukrzycę powinna opierać swój jadłospis na zdrowych i odpowiednio zbilansowanych posiłkach. Tak skomponowane dania zapewniają sytość i zapobiegają podjadaniu. Dzięki temu cukrzyk zaspokaja uczucie głodu, nie powodując gwałtownych wahań glukozy.
Czy cukrzyk może jeść słodycze?
Dieta cukrzyka zazwyczaj kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami. Nic więc dziwnego, że po postawieniu diagnozy pacjenci niemal natychmiast zastanawiają się nad tym, czy będą musieli całkowicie zrezygnować ze słodyczy. W końcu łakocie doprowadzają do gwałtownych wahań poziomu glikemii. To dlatego, że zawierają dość sporo cukru i do tego zazwyczaj pozbawione są składników odżywczych.
Warto jednak wiedzieć, że cukrzyca to nie wyrok, więc nie ma czegoś takiego jak produkty zakazane. Niektóre z nich należy jednak ograniczyć i spożywać jedynie sporadycznie i to w dodatku w niewielkich ilościach. Tyczy się to również słodyczy. W związku z tym jeśli chorujesz na cukrzycę, nie musisz całkowicie z nich rezygnować. Problemem może być natomiast ich nadmierne spożywanie – i nie chodzi tutaj tylko o cukrzyków, lecz również o osoby zdrowe. Opychanie się słodkościami sprzyja bowiem nadwadze i otyłości, a także wystąpieniu miażdżycy.
Jakie słodycze może jeść cukrzyk?
Pora odpowiedzieć na jeszcze jedno ważne pytanie, a mianowicie, jakie słodycze może jeść cukrzyk? Czy są jakieś konkretne produkty, czy też można kupować tradycyjne łakocie dostępne w sklepach?
Otóż najlepiej czytać etykiety i wybierać te z niższą zawartością cukru lub z jego zdrowszymi zamiennikami. Obecnie, w związku z dużym zapotrzebowaniem na zdrowsze produkty alternatywne, na rynku pojawiło się dość sporo łakoci słodzonych ksylitolem, stewią czy też erytrytolem. To w pełni naturalne słodziki o niższym indeksie glikemicznym. Nie powodują więc nagłych skoków glukozy we krwi i uważane są za bezpieczne. Dla niektórych dodatkową zaletą może być również ich niższa kaloryczność.
W naszym sklepie znajdziesz specjalną kategorię, w której umieściliśmy słodycze bez cukru słodzone naturalnymi zamiennikami. Warto do niej zajrzeć i samemu przekonać się o tym, że produkty te w ogóle nie odbiegają od tradycyjnych łakoci – zapewniamy, że tyczy się to nie tylko wyglądu, ale również ich smaku. Coraz częściej sięgają więc po nie również osoby, które z innych względów ograniczają cukier w diecie.
W sklepach jest też wiele produktów oznaczonych jako bezcukrowe, lecz niestety opartych na sztucznych słodzikach. Radzimy jednak z nich zrezygnować. One z pewnością nie są zdrowsze od tradycyjnego cukru, a wręcz jest zupełnie odwrotnie. Jeśli więc zależy Ci na produkcie bezcukrowym, to dokładnie sprawdzaj, co kupujesz.
Oczywiście nie oznacza to, że jako diabetyk musisz ograniczać się tylko i wyłącznie do słodkości tego typu. Możesz sięgać również po swoje ulubione łakocie. Ważne jest tylko, aby pamiętać o wspomnianej wcześniej zasadzie – należy robić to sporadycznie i ograniczyć ich ilość.
Kiedy spożywać słodycze?
Czy wiesz o tym, że niezwykle ważna może być też pora spożywania słodyczy? Nie chodzi tutaj tylko o nadmierne odkładanie się kilogramów, lecz bardziej o kwestię dotyczącą zdrowia. Jeśli masz na nie ochotę, sięgnij więc po nie z głową. Przede wszystkim zrezygnuj z traktowania łakoci jako odrębnego pożywienia. W ten sposób spowodujesz tylko gwałtowne wahania poziomu cukru, a wcale nie zaspokoisz uczucia głodu.
Słodkości powinno się traktować jako dodatek do głównego posiłku – najlepiej, aby był on w pełni zbilansowany i zawierał duże ilości białka oraz błonnika. Nie ma przy tym znaczenia, czy sięgniesz po łakocie przed, czy po spożyciu głównego dania. Z reguły jednak traktowane są one jako forma deseru.
Skoro wiesz już, jakie słodycze może jeść cukrzyk, to nie będziesz miał problemu z odpowiednim skomponowaniem jadłospisu. Pamiętaj o tym, o czym wcześniej wspominaliśmy – cukrzyca to nie wyrok. Można więc z nią żyć w miarę normalnie, o ile będziesz trzymać się odpowiednich zasad, w tym głównie tej dotyczącej umiaru. Co ważne, ona dotyczy jednak również osób zdrowych.