Założenie własnego biznesu wymaga dopełnienia szeregu formalności. Warto więc wcześniej wszystko dokładnie przeanalizować. Wówczas unikniesz pomyłek, które mogłyby skutkować Twoim niepowodzeniem. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się sklepikiem szkolnym. Czy obecnie takie przedsięwzięcie jest opłacalne? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł. Jednocześnie przedstawimy w nim obowiązujące przepisy prawa oraz podpowiemy, jak otworzyć sklepik szkolny.
Czy sklepik szkolny to dobry pomysł na biznes?
Planując otwarcie sklepiku, zapewne chcesz mieć pewność, że będzie on generował zysk. Warto więc zadać sobie pytanie, czy aby na pewno jest to dobry pomysł na biznes? W tym przypadku temat jest jednak bardziej złożony. Dużo zależy bowiem od dodatkowych czynników. Jednym z nich może być np. atrakcyjność asortymentu. Jak najbardziej szkolny sklepik może przynosić dochód. Trudno jednak wskazać, ile będzie on wynosił miesięcznie, chociaż na pewno musisz liczyć się z tym, że będzie on znacznie niższy niż w przypadku punktów działających na szerszą skalę. Trzeba mieć też świadomość tego, że działalność funkcjonować będzie jedynie 10 miesięcy, czyli tyle, ile trwa rok szkolny. W międzyczasie są też liczne przerwy – świąteczne, ferie, długie weekendy itp. To wiąże się z przerwą w zarobku, przez co musisz przekalkulować, czy z miesięcznego utargu będziesz w stanie odłożyć kwotę niezbędną do przeżycia miesięcy bez pracy.
Kto może prowadzić sklepik szkolny?
Jeśli chodzi o sklepiki szkolne, to nie ma żadnych regulacji w prawie oświatowym. Zasady ich funkcjonowania regulowane są zatem przez powszechnie stosowane przepisy prawa. Tym samym w tym wypadku osobą decyzyjną jest osoba zarządzająca placówką, czyli dyrektor. To on ustala, czy sklepik ma być prowadzony przez szkołę, czy też podmiot zewnętrzny.
W tym drugim przypadku sklepik oddaje się w ręce najemcy prowadzącego działalność gospodarczą. Jest on zobowiązany do płacenia szkole czynszu, którego wysokość i zasady określa się w stosownej umowie. Działania te podejmowane są na podstawie powierzonego dyrektorowi pełnomocnictwa.
Jak otworzyć sklepik szkolny?
Prowadzenie szkolnego sklepiku nie należy do najłatwiejszych zadań. To samo tyczy się jego założenia. Warto więc wiedzieć, jakie kroki należy poczynić. Poniżej zawarliśmy krótką instrukcję, która przedstawia podstawowe działania. Trzymając się jej założeń, znacznie łatwiej będzie Ci załatwić niezbędne formalności.
Krok 1 Umowa
Na początek musisz uzyskać zgodę na działalność i wynajem lokalu oraz podpisać umowę ze szkołą. Przygotuj się przy tym na pytania dotyczące tego, co masz zamiar sprzedawać.
Krok 2 Spełnienie wymagań sanepidu
Jako że jest to praca z żywnością, niezbędne jest spełnienie wymagań sanepidu. Zadbaj o należytą higienę oraz pamiętaj o tym, że osoby pracujące w sklepiku szkolnym muszą mieć aktualne badania sanepidu. Jeżeli część artykułów chcesz przygotowywać samemu, to musisz też mieć świadomość tego, że wymaga się przy tym osobnego pomieszczenia.
Krok 3 Zakup niezbędnego wyposażenia
Chodzi o meble, lady itp. Najlepiej, aby były one łatwe w czyszczeniu.
Krok 4 Zakup asortymentu
Ten podpunkt może budzić sporo wątpliwości. Asortyment do szkolnego sklepiku musi być bowiem zgodny z obowiązującymi przepisami, a dokładniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Nakłada to na Ciebie pewne ograniczenia co do możliwości sprzedaży niektórych artykułów spożywczych.
Jakie produkty wybrać do szkolnego sklepiku?
Zakładając szkolny sklepik, musisz przestrzegać obowiązujących przepisów prawa. Obejmują one również kwestię środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom na terenie szkół. Powinny one opierać się na zasadach zdrowego żywienia. Tym samym niezbędne jest wyeliminowanie produktów bogatych w cukry proste, tłuszcze nasycone i sól. Spowodowane jest to rosnącym problemem nadwagi i otyłości wśród najmłodszych.
Jakie produkty wybrać zatem do szkolnego sklepiku, aby sprostać narzuconym normom? Oto przykładowa lista:
– owoce, warzywa i ich zdrowe przetwory, takie jak soki czy musy – najlepiej bez dodatku cukru,
– woda mineralna i źródlana,
– kanapki,
– sałatki,
– mleko i produkty mleczne bez dodatku substancji słodzących,
– artykuły na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów, migdałów.
Mimo wszystko nie należy też zapominać o tym, że dzieci lubią słodycze. Dlatego też warto wprowadzić zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych chipsów i batoników. Nie jest to trudne – wystarczy jedynie czytać składy produktów. W rozporządzeniu wymieniono bowiem maksymalną dozwoloną ilość cukru oraz tłuszczu znajdujących się w artykułach. Nie mogą one zatem zawierać więcej niż 15 g cukru, 10 g tłuszczu i 1 g soli na 100 g lub 100 ml. Bez problemu więc można znaleźć słodkie przekąski spełniające te normy. Należy do nich m.in. gorzka czekolada minimum 70% kakao. Na rynku dostępna jest też cała masa słodkości bez cukru. Możesz znaleźć je np. w naszym sklepie. Słodycze te – mimo swojego zdrowszego składu – nadal kuszą swoimi walorami smakowymi. Mają też bardzo zachęcające formy, co jest szczególnie istotne w przypadku najmłodszych.
Teraz wiesz już, jak założyć sklepik szkolny. Sam więc możesz zdecydować, czy ten biznes jest dla Ciebie. Jeżeli się na niego zdecydujesz, serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą, w której z pewnością znajdziesz ciekawe smakołyki do swojego asortymentu.